APRILBREV 2025

  

 

Stort tack till de medlemmar som gjort en fantastisk insats på banan!
Om intresse finns vore det roligt om vi kunde skapa en arbetsgrupp med er medlemmar som är intresserade av att komma ut i naturen och göra mer eller mindre omfattande uppgifter! Tveka inte på att ta kontakt med oss om intresse finns!

    

!

INFO FRÅN RECEPTIONEN

Sommaren står för dörren och vi har fått en månad av många härliga, varma golfkvällar tillsammans! Så roligt att se så många utav er på anläggningen!
Framför oss står en månad fylld till bredden med golf, middagar, tävlingar och annat skoj! På tävlingsfronten väntar Hallands Gentlemän och Åldersseriespelet. Tipsa gärna vänner och anmäl er via mingolf!

Vi har haft en hel drös med roliga event under månaden som gått! Bland annat har vi hunnit med konferenser, begravningar, födelsedagar, tävlingar och golfpaket! Det är så otroligt roligt att höra all fin feedback vi får från nya och återkommande gäster som ser den utveckling som sker. Tack för att vi hjälps åt att skapa en inbjudande, varm och välkomnande miljö. Tillsammans har vi skapat en trevlig golfatmosfär där många trivs, tack!

På städdagen berättade vi hur viktigt det är att även medlemmar besöker vår fina resturang. Ett önskemål är att var och en sätter en egen budet för hur mycket man har möjlighet att spendera i restaurangen under året. 500kr fördelat över hela säsongen är inte särskilt mycket, men gör stor skillnad för att restaurangen ska fungera. Vi serverar bland annat toast, French hotdog, panini, äggsmörgås, bagle med mozzarella och picklad rödlök mm. Försök gärna att köpa ditt kaffe hos oss nästa gång du är ute och spelar en runda!

FACEBOOK - INSTAGRAM - TIKTOK - LINKEDIN

 

  

Det stora arbetet med robotklippare fortsätter och vi är många som sett det fantastiska resultatet nu när det första gänget klippare är utplacerade på banan! Vi påminner om att kika i våra lokala regler för hur man ska förhålla sig till robotklippare på banan. Installationen av elnätet till robotklipparnas laddstationer är nu helt slutfört på hål 10-18, ett stort jobb!

Dessutom har vi introducerat robotklipparna till några tee sedan några veckor tillbaka! Vi är helt unika som anläggning i att klippa alla ytor utom green med robotklippare. Tyvärr har en leverans av fler robotklippare blivit försenad, vi väntar ivrigt på att sätta även dessa i arbete!

 

  

  

  

BANSTATUS

På banan har arbetet generellt gått i en rasande fart och mycket har hänt under senaste månaden! Greenerna är i mycket fint skick och vi får fantastiskt fina lovord från både medlemmar och gäster! De nybyggda teena ser ut att ha tagit sig bra och vi har nu klippt ut fairway på hål 3, 4, 6, 11, 12, 14, 15 och 17 för en bättre spelupplevelse - vi hoppas att ni gillat det ni sett!
Många har säkert redan noterat att det skett en stor förbättring för spelet där vi markerat om ytterområden från vit till röd. Kika gärna i årets banguide om du är osäker på vad som gäller!

På rangen har det pågått en renovering där vi nu installerat bevattning och lagt nytt gräs längst med alla utslagsplatser! Även puttinggreenen har fått sig ett ansiktslyft med nya koppar och flaggor.

En ny skylt välkomnar oss till anläggningen! Vi är väldigt glada över att vi efter mycket noga avvägande och materialval lyckats skapa en otroligt snygg välkomstskylt vid infarten! Snart kommer skylten omges av en böljande grönska, och du som varit här tidig morgon eller sen kväll har säkert uppmärksammat hur vacker den blir i sin belysning!

Glöm inte starthål!

Vi fortsätter även 2025 med att växla mellan starthål 1 och starthål 10, något som varit oerhört uppskattat både bland medlemmar och gäster! Var dock alltid uppmärksam på skylten vid puttinggreenen då starthålet kan växla även mitt i veckan! Ta för vana att kika en gång extra, där skylten hänger är alltid det starthål som gäller!

  

  

TEE & GREEN

På många håll ser vi hur golfbanor lägger ut varningar på sina sociala medier om nedslagsmärken och uppslagna torvor. Det är oerhört viktigt att alla tar sitt ansvar, lagar sina nedslagsmärken och lägger tillbaka torvor. På en del tee finns sandlådor placerade, dessa använder du när du slagit upp en torva men inte hittar den och lägger tillbaka den. Det är obligatoriskt att ha greenlagare med sig i bagen och laga sina nedslagsmärken efter sig! Påminn varandra, det är inte häftigt att skada banan!

En uppslagen torva som inte lagas kan skapa sår i gräset som inte läker på hela säsongen. Tänk på hur du vill ha banan nästa gång du är ute och spelar.

 

  

  

BESTÄLL MERCH

Nu finns ett utvalt sortiment av vår merch i shopen. Passa på att inhandla snygga kläder i bra kvalitet inför golfsäsongen. Du kan även beställa genom formuläret på hemsidan!

KLICKA HÄR FÖR ATT KOMMA TILL FORMULÄRET

  

Du hittar all information om våra medlemskap på tonnersjogolf.se. Har du några frågor eller behöver hjälp med ditt medlemskap kan du alltid kontakta receptionen!

  

BLI MEDLEM